Pytania i odpowiedzi na temat ozonowania:

Co to jest ozonowanie? 
Ozonowanie to proces dezynfekcji, który wykorzystuje ozon – naturalnie występujący gaz o silnych właściwościach utleniających. Ozonowanie jest stosowane do likwidacji bakterii, wirusów, alergenów, grzybów i ich przetrwalników w pomieszczeniach, samochodach, a nawet wodzie.

Czy ozonowanie wpływa na rośliny? 
Tak, ozonowanie może wpływać na rośliny. Podczas procesu ozonowania, wszystkie rośliny powinny być szczelnie przykryte folią, aby uniknąć kontaktu z ozonem.

Czy ozonowanie wpływa na zwierzęta domowe? 
Tak, ozonowanie może być szkodliwe dla zwierząt domowych. Wysokie stężenia ozonu mogą być drażniące i toksyczne, dlatego zwierzęta domowe powinny być usunięte z pomieszczenia podczas ozonowania.

Czy można się pozbyć zapachu kota przez ozonowanie? 
Tak, ozonowanie jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na neutralizację nieprzyjemnych zapachów, w tym zapachu kociego moczu.

Czy ozonowanie jest bezpieczne dla ludzi?
Ozonowanie jest bezpieczne dla ludzi, pod warunkiem, że po przeprowadzonym procesie ozonowania, przestrzeń jest odpowiednio długo wietrzona.

Czy ozonowanie jest skuteczne w eliminacji wirusów i bakterii? 
Tak, ozonowanie jest bardzo skuteczne w eliminacji wirusów, bakterii, grzybów i ich przetrwalników.

Czy ozonowanie może uszkodzić meble lub inne przedmioty w pomieszczeniu? 
Ozon jest całkowicie bezpieczny dla przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Nie niszczy lamp, dywanów czy mebli.

Czy ozonowanie pomaga w eliminacji pleśni? 
Tak, ozonowanie jest skutecznym sposobem na eliminację pleśni i grzybów.

Czy ozonowanie pomaga w eliminacji alergenów? 
Tak, ozonowanie pomaga w eliminacji alergenów wziewnych i kontaktowych.

Czy ozonowanie pomaga w eliminacji nieprzyjemnych zapachów? 
Tak, ozonowanie jest skutecznym sposobem na eliminację nieprzyjemnych zapachów. Ozon neutralizuje wonie, a nie je maskuje.

Czy można spać w pokoju po ozonowaniu?
Tak, można spać w pokoju po ozonowaniu, jednak zaleca się wcześniejsze dokładne wywietrzenie pomieszczenia przez kilkadziesiąt minut.

Ile czasu trzeba ozonować pokój?
Wskazywane stężenie ozonu dla prawidłowego, skutecznego przebiegu procesu ozonowania powinno wynosić 1 g na 10 m³. Z tego względu szacuje się, że ozonowanie jednego pomieszczenia powinno trwać pomiędzy 30, a 120 minut. W przypadku bardzo dużych lokali czas może ulec wydłużeniu nawet do kilku godzin.

Co daje ozonowanie pomieszczeń?
Ozonowanie pomieszczeń polega na dezynfekcji za pomocą odpowiedniego stężenia ozonu, który dociera do wszystkich zakamarków, rur, szczelin, szaf i szuflad. W ten sposób eliminuje przykre zapachy, zabija drobnoustroje, niszczy grzyby i pleśń. Jego działaniu nie dorównuje żaden standardowy środek czystości.

Czy po ozonowaniu trzeba sprzątać?
Aby przygotować mieszkanie do ozonowania należy: – posprzątać. Jeżeli zabieg wykonywany jest w celu neutralizacji zapachu, koniecznie trzeba postarać się usunąć jego źródło.

Czy można ozonować kuchnie?
Można ozonować powietrze w każdego rodzaju pomieszczeniu; salonach, kuchni, łazienkach, sanitariach, garażach, piwnic. Wystarczy włączyć urządzenie w zamkniętym pomieszczeniu, które chcemy oczyścić. Ozon pomoże zwalczyć zapach dymu papierosowego, stęchlizny, zwierząt domowych itp.

Czy ozon niszczy meble?
Ozon jest silnym utleniaczem – dlatego spala („zabija”) wszelkie zarazki i utlenia do nieaktywnych dla zdrowia, substancje, związki organiczne. Doskonale reaguje ze związkami aromatycznymi niwelując ich zapach – dlatego jest używany do deodoryzacji. Ozon spali również formaldehydy wszechobecne w meblach i wykładzinach.

Czy ozon niszczy ubrania?
Ozonowanie pozwala pozbyć się z ubrań bakterii, wirusów, a także zarodków pleśni i brzydkich zapachów, w tym dymu tytoniowego. Ozon w kontakcie z wymienionymi czynnikami niszczy je i traci dodatkowy atom, zmieniając się w czysty tlen. To błyskawiczny proces, który w żaden sposób nie wpływa na strukturę tkanin.